כיצד מתכננים חדר נקי ?

חדר נקי הוא חלל סגור ומבוקר שבו נשמרת רמת ניקיון גבוה ביותר (יותר אפילו מבחדר ניתוח).
רמת ניקיון זו נדרשת בייצורם של מוצרים שאפילו גרגר אבק אחד יכול לשבש את הליך הייצור שלהם כמו למשל שבב אלקטרוני. יש המכנים את ענף תכנון החדרים הנקיים כ "הייטק של ענף הבנייה" מכיוון שהוא מורכב ומאתגר, וביצועו מצריך מיומנות, יצירתיות והכי חשוב דיוק.

עקרונות מנחים- מהו סוג החדר?

כאשר אנו ניגשים לתכנון חדר נקי העיקרון המנחה שלנו הוא- מה מטרת החדר ואת מי הוא הולך לשמש.
בתעשיות השונות קיימים סוגים שונים של חדרים נקיים ולהקמת כל אחד מהם דרישות והקפדות שונות.
בתעשיית המיקרו – אלקטרוניקה ישנה הקפדה גבוהה על מספר החלקיקים ועל רמת לחות מדוייקת.
לעומת זאת בתעשיית התרופות ההקפדה היא דווקא על רמת הניקיון ועל מניעת מושבות של חיידקים.
בעת הקמת חדר נקי יש להקפיד על תנאים סביבתיים כמו החלקיקים שנישאים באוויר, טמפרטורת החלל, לחץ אוויר וצורת זרימת האוויר, ויבראציות, רעש, רמת תאורה, החומרים ממנו בנוי החדר ועוד.

נשמע כמו ג'יבריש – מה עם קצת עזרה?

כפי שאתם שמים לב מלאכת תכנון והקמת החדרים הנקיים לא פשוטה בלשון המעטה, ולכן על גוף שרוצה להקים חדר נקי לשכור את שירותן של אחד החברות המתמחות בתחום תכנון והקמת חדרים נקיים.
כאשר אנו ניגשים לבחירת חברה ישנם כמה פרמטרים שכדאי לבחון , כמו אילו המלצות יש לחברה, מהי מידת הניסיון של החברה וכמובן גם מה המחיר שכל חברה גובה.
כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם ישנן לא מעט חברות העוסקות בתחום ולכן על בעל העסק לבצע את כל הבדיקות באופן מקיף ולוודא שאין התפשרו ושהכסף מושקע בצורה נכונה.

חדרים נקיים

מאמרים נוספים בתחום

חדרים נקיים

חשיבות הסטריליזציה בחדרים נקיים

הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הגבירה את הצורך ביצירת חללים סטריליים במקומות כמו בתי חולים, חברות הייטק, מפעלי תעשייה, מפעלי ביוטכנולוגיה, במוסדות ביטחוניים ועוד.החללים הסטריליים

קראו עוד »