כל מה שחשוב לדעת על חדרים נקיים

חדר נקי הוא חדר סגור ומבוקר המשמש את התעשיות השונות לייצור פריטים בתנאים מוקפדים ביותר ותוך שמירה על סביבה סטרילית לחלוטין.
החדר עצמו מתוכנן בצורה המונעת כניסת חיידקים או היווצרות חיידקים באוויר.
החדרים הנקיים משמשים מגוון תעשיות כמו תעשיית התרופות, האלקטרוניקה, החלל, תעשיית הביו- טכנולוגיה, מעבדות מחקר ואת מוסדות הרפואה השונים.
מלאכת תכנון והקמת חדרים נקיים מצריכה התחשבות במגוון קריטריונים, דורשת עבודה מסודרת ונקייה ותכנון מקדים ועל כך נקראת ״ההייטק של עולם הבנייה״.

תכנון חדר נקי

מלאכת הקמת חדר נקי כפי שכבר נאמר מצריכה שיטתיות והרבה ידע, על מנת שמלאכת תכנון חדר נקי תיעשה בצורה הטובה והמקצועית ביותר יש לתכנן ראשית את הליך ההקמה תוך התחשבות בדרישות המיוחדות של סוגי התעשייה השונים העתידים לבצע שימוש בחדר כאשר לכל תעשייה יש דרישות וצרכים משל עצמה.
לדוגמא בתעשיית המיקרו- אלקטרוניקה נדרשת מניעת חשמל סטטי ולצורך זה יש השלכות מבחינת שמירה על מספר חלקיקים מסויים באוויר ורמת לחות מוגדרת מראש.
לעומת זאת תעשיית התרופות שמה דגש מיוחד על ניקיון והדבר מחייב שימוש במשטחים חלקים לחלוטין.
בנוסף לקריטריונים המשתנים על כלל סוגי התעשיות לתכנן מערכת בקרת אקלים שתבצע סינון אוויר, שליטה בטמפרטורה ובכמות הלחות על מנת שהחדר יהיה כשיר.
התכנון מתבסס על סטנדרטים ידועים ומוגדרים היטב בתחום זה ובתעשיות המשתמשות בחדרים אלה וכך יודעים מראש בדיוק אילו רמות ניקיון, לחות וטמפרטורה מעוניינים להשיג.
תכנון החדר צריך להתחשב גם באופן בו יתקיים מעבר של אנשים וציוד מחדר לחדר באופן שיצמצם סיכון של הכנסת מזהמים מאיזור פחות נקי אל תוך החדר.

הקמת חדר נקי

על מנת להקים חדר נקי תזדקקו לבעל מקצוע מנוסה ובעל ניסיון, לא כל אדם שמורשה לבנות בית פרטי יכול להתמנות על הקמת חדרים נקיים.
בעת הקמת חדר נקי, מערכת בקרת האקלים תקבל מקום מרכזי בבנייה גם עקב חשיבותה להשגת הניקיון וגם מאחר שתנועת האוויר הנדרשת גדולה משמעותית מהנדרש ממערכת מיזוג במבנה רגיל.
האוויר הנקי מוכנס לחדר מלמעלה ונדחק החוצה מלמטה בדפוס זרימה אחיד עם כמה שפחות מערבולות.
בנוסף המערכת תכוון לשמירה על לחץ אוויר בחדר (שגבוה מלחץ האוויר שבחוץ) וזאת בכדי לצמצם סיכוני כניסת אוויר מזוהם מבחוץ.
בעת ההקמה יש להימנע מעבודות המייצרות חלקיקי אבק כמו ליטוש או קידוח ובמידה ומבצעים סוג כזה של עבודה היא תתבצע על ידי שני אנשים כאשר אחד מבצע את העבודה והשני נמצא ליידו ושואב באמצעות שואב אבק את כלל החלקיקים המתפזרים בחדר.
בנוסף יש לקחת בחשבון שבני האדם בעצמם נחשבים לגורם מזהם (בכל דקה מתפשטים מגוף האדם כאלף חיידקים ופטריות) ולכן טרם כניסת העובדים לחדר הם יצטיידו בציוד ולבוש ייעודי המותאם לעבודה בתוך החדר הנקי.

חדרים נקיים

מאמרים נוספים בתחום

חדרים נקיים

חשיבות הסטריליזציה בחדרים נקיים

הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הגבירה את הצורך ביצירת חללים סטריליים במקומות כמו בתי חולים, חברות הייטק, מפעלי תעשייה, מפעלי ביוטכנולוגיה, במוסדות ביטחוניים ועוד.החללים הסטריליים

קראו עוד »