חדרים נקיים: מודולריים, ניידים ומשומשים

חדרים נקיים נועדו לשמור על זרימת אוויר עקבית בחלל סגור עם מהירות אחידה כדי למנוע מערבולת. הדבר מושג על ידי מערכת צינורות ומאווררים המחוברים למסנן, שהוא בדרך כלל מסנן HEPA.

בעת  תכנון חדרים נקיים ובנייה חשוב להימנע מפריקה אלקטרוסטטית פוטנציאלית העלולה לפגוע בחומרים ולזהם אותם. רצפות ומשטחים בחדר נקי נועדו למנוע פריקה אלקטרוסטטית על ידי יצירת סביבה חשמלית שאינה טורבו.

כחלק מהדאגה לזרימת האוויר היא בניית מערכות האוורור/מיזוג אוויר ונפח האוויר שנועדו לשמור על כמות האוויר ולחץ. מערכת האוורור מחליפה כל הזמן.

חדרים נקיים נשמרים בלחץ סטטי גבוה מהלחץ האטמוספרי כדי למנוע רוח. היוצא מן הכלל כאשר חדר נקי משמש לחומרים מסוכנים וחייב להיות בעל לחץ אוויר שלילי כדי לאטום אותו ולמנוע בריחה של זיהומים. כמו כן, יש לפקח ולשלוט היטב על הלחות וטמפרטורה בחדר נקי.

חדרים נקיים מודולריים

חדרי נקי מודולארי הוא פתרון חסכוני לחברות קטנות או כאלה שמחפשות שיטה מהירה להתקנת חדר נקי. קוומים שני סוגים של חרים נקיים מודולריים: קירות קשים או רכים. לחדרי נקי מודולאריים בעלי קירות קשים יש מבנה קשיח עם קירות המותקנים בין העמודים כדי להגביר את עוצמת הקול ללחץ אוויר פנימי כדי לסייע במזעור זיהומים. חדרים נקיים מודולאריים בעלי קירות רכים כוללים וילונות עשויים מויניל. הם פשוטים להתקנה וחסכוניים.

כל חדר נקי חייב לעמוד בתקני ISO. חדרי נקי שנבנו לצמיתות יכולים לעמוד בסטנדרטים הגבואים ביותר של סיווג ISO 1. דגמים מודולריים, רכים או קשים, עומדים בתקני ISO מ 5 עד 8 בהתאם לבניית חדרים נקיים. 

חדר נקי מודולרי הוא חדר נקי המורכב מרכיבים חתוכים מראש. חדרים נקיים מודולריים נחשבים לחסכוניים יותר מחדרים נקיים אחרים בגלל הבנייה הבסיסית שלהם ועלות החומרים. ניתן לרכוש חדרים אלה כערכה או להתקין אותם על ידי אנשים מוסמכים. בדומה לחדרים נקיים רגילים, חדרים נקיים מודולריים מוגדרים שטחים מבוקרים ברצינות.

חדרים נקיים נועדו לסלק את האבק, החול והחיידקים הנכנסים לחדר דרך בגדים ועור אנושי. מכיוון שחדרים נקיים אטומים מאוויר חיצוני, יש לעקוב היטב אחר אספקה, אנשים וציוד שנכנס ויוצא. כל מי שנכנס לחדר נקי חייב לעתים קרובות ללבוש חליפה, המכסה אדם מכף רגל ועד ראש. זה מונע הכנסת מזהמים חיצוניים. בגלל אופים החסר מזהמים של חדרים נקיים מודולאריים, הם הפכו למוצר הכרחי לתעשיות כמו תעופה, חלל, אלקטרוניקה, ייצור כוננים קשיחים, ייצור חלקים צבאיים, מעבדות רפואיות ותרופות, עיבוד ואריזה של בשר, מרפאות וטרינריות, בתי חולים , משרדים רפואיים וחדרי ניתוח. לבסוף, הם משמשים מדענים בתחומי המיקרו טכנולוגיה וביו כימיה. יצרני חדרים נקיים ומפיצי חדרים נקיים עובדים כל הזמן על מנת להבטיח שחדרים נקיים מודולריים יעמדו בסטנדרטים של התעשיות המשתמשות בהם.

ישנם שני סוגים של חדרים נקיים מודולאריים: חדר הנקי המודולרי של הקיר הקשה והחדר הנקי המודולרי של הקיר הרך. חדרים נקיים בקירות קשים משתמשים במבני קיר מרופדים התומכים ברשת הגג והתקרה. מבני קיר רכים מורכבים ממבני מסגרת פלדה צינרית התומכים ברשת תקרה. מבנה זה משתמש בווילונות ויניל בלחץ עם כניסה ויציאה אטומים מחדש כדי לאפשר ניקיון מרבי. שני מבני החדר נועדו לאפשר רק כניסת אוויר מסונן לחדר. האוויר מסונן על ידי יחידות סינון המותקנות בתקרה. יחידות אלו שואבות אוויר חיצוני דרך מסנן HEPA, המסנן את האוויר לפני שהוא נכנס לחדר הנקי

חדרים נקיים ניידים

חדרים נקיים ניידים (דומים לחדרים נקיים מודולרים עם קירות רכים) הם  מתחמים ניידים אוטונומיים עם שלוטה ובקרה על אקלים ניידים. סוג זה של חדרים נקיים ניתן להרכיב או לפרק בקלות. חדרים נקיים ניידים משמשים לביצוע מחקר, ייצור ופעולות רגישות אחרות. לרוב הם מודולריים.

חדרים נקיים משומשים

נטכנולוגיות של בניית חדרים נקיים וחומרים שהם ניבניים ממשיכים להתקדם ולהתפתח. חדרים נקיים משומשים יכולים לספק את אותה פונקציונליות כמו חדרים נקיים חדשים, אך לא עשויים להשתמש באותה טכנולוגיה חדשה ומתקדמת יותר. בעת רכישת חדר נקי משומש, אתה בעצם מסחר בתכונות החדשות והמתקדמות יותר של חדר נקי חדש.

עבור יישומים רבים שאינם דורשים את תכונות הבקרה המתקדמות, פשרה זו הגיונית לחלוטין והיא אופציה מצוינת לחיסכון בעלויות. מצד שני, חשוב לזכור כי ייתכן שחדרים נקיים בשימוש לא כוללים את התכונות הדרושות לך ועשויים להציג בעיות או בעיות אחרות הנובעות משימוש ממושך.

 

חדרים נקיים

מאמרים נוספים בתחום

חדרים נקיים

חשיבות הסטריליזציה בחדרים נקיים

הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הגבירה את הצורך ביצירת חללים סטריליים במקומות כמו בתי חולים, חברות הייטק, מפעלי תעשייה, מפעלי ביוטכנולוגיה, במוסדות ביטחוניים ועוד.החללים הסטריליים

קראו עוד »