הקמת חדרים נקיים

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

חברת האסקיטק הינה החברה המובילה בארץ להקמת חדרים נקיים.

החלטתם להקים מפעל, מתקן או מעבדה חדשה הסיבות יכולות להיות מגוונות (גידול ביצור, המתקן הקיים לא עומד ברגולציה, חייבים לעזוב מקום שכור, עברתם משלב ההזנק לשלב היצור) חשוב לזכור מספר נקודות:

  • לא משנה עם איזה יועצים אתם עובדים בסוף המתקן החדש הוא שלכם ואיתו תחיו להרבה שנים – אל תשחררו את האחריות של התכנון ליועצים בלבד (הם יסיימו את העבודה וימשיכו לפרויקט אחר).
  • הכינו תכנית אמיתית לפני היועצים לאן אתם רוצים להגיע ה 10 שנים הבאות – רב היועצים מעתיקים את המפעל הקיים.
  • נתחו איפה צוואר הבקבוק שלכם בכל תהליך ותתכננו ישר איך פותרים אותו במהלך התכנון (ציוד גדול יותר, שיטות עבודה חדשות יותר).
  • השאירו מקום להתרחבות עתידית – שימו לב שהשטח המתוכנן להתרחבות נמצא בסמוך לאזורים שבהם מצאתם את צוואר הבקבוק.
  • כאשר אתם נותנים ליועצים לנתח את המפעל הקיים אל תתנו להם לדבר רק עם המנהלים – נכון, רובם יודעים את רב התהליכים אך ככל שעולים בדרגות הניהול הניתוק מהשטח עולה והמציאות שמקבל היועץ לא תמיד נכונה.

חדר נקי הינו חדר מבוקר המשמש לייצור של מוצרים תרופתיים או מכשור רפואי המצריכים עבודה בסביבה מבוקרת וברמת ניקיון גבוהה במיוחד על מנת למזער את הסיכוי שהמוצר יהיה מזוהם ברמה שמעבר ל פרטי השחרור שלו.
המוצרים אותם מייצרים בחדרים הנקיים הם עדינים במיוחד ואפילו גרגר אחד של אבק יכול לשבש את הליך הייצור שלהם.
כיום השימוש בחדרים נקיים הוא נפוץ ביותר. ניתן למצוא חדרים נקיים גם במפעלי הייטק כמו אינטל, במפעלי התרופות של טבע, בתעשייה האווירית ובמכוני מחקר כמו מכון ויצמן ואוניברסיטאות שונות.

מה עלינו לקחת בחשבון לפני הקמת חדר נקי?

הדבר הראשון שעל חברה שבכוונתה להקים או לתכנן חדר נקי לקחת בחשבון הוא מהי בדיוק מטרת החדר ומה החברה רוצה לייצר בו.
ישנם סוגים שונים ומגוונים של חדרים נקיים ולכל אחד מהם מטרה שונה, כל מטרה מצריכה מעמד בקריטריונים ייחודיים ושימוש בכלים ייעודיים לייצור המוצר עצמו.
כיום קיים שימוש בחדרים הנקיים בתעשיית המיקרו- אלקטרוניקה, תעשיית התרופות ואפילו בתעשיית ייצור הזכוכית.
בתעשיית ייצור התרופות לצורך העניין ישנה הקפדה גבוהה במיוחד על רמת ניקיון ומניעת מושבות של חיידקים מה שמתבטא בשימוש במשטחים חלקים לחלוטין ללא חורים או חריצים, לעומת זאת אם אנו מתכננים חדר המשמש לייצור זכוכית הדגש הוא דווקא על רמות לחות נמוכות וטמפרטורות נמוכות על מנת לשמור על ההדבקות של הזכוכית.

חדר נקי מקימים רק עם מומחים

הקמה של חדר נקי הוא תהליך מורכב במיוחד ויש אפילו שיכנו אותו ״ההייטק של ענף הבנייה״.

הוא מצריך מיומנות, הרבה דיוק והתחשבות בקריטריונים רבים כמו התנאים הסביבתיים, כמות החלקיקים באוויר, טמפרטורת החלל, לחץ אוויר וצורת זרימת האוויר, רעש, רמות תאורה, החומרים ממנו בנוי החדר ועוד.
ולכן על החברה להיעזר החברה מומחית בתחום שתוכל לנצח על תכנון והקמת החדר ותדאג שהחדר יעמוד בסטנדרטים בצורה הגבוהה ביותר.

תכנון חדרים נקיים

מאמרים אחרונים במגזין חדרים נקיים

חדרים נקיים

חשיבות הסטריליזציה בחדרים נקיים

הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הגבירה את הצורך ביצירת חללים סטריליים במקומות כמו בתי חולים, חברות הייטק, מפעלי תעשייה, מפעלי ביוטכנולוגיה, במוסדות ביטחוניים ועוד.החללים הסטריליים

קראו עוד »
הקמת חדרים נקיים

בדיקת והסמכת חדר נקי

חדר נקי הוא חדר הבנוי ומשמש לייצור פריטים בתנאים מוקפדים ביותר, החדר עצמו מתוכנן בצורה המונעת כניסת חיידקים או היווצרות חיידקים באוויר.הקמת חדרים נקיים דורשת

קראו עוד »