הקמת חדרים נקיים

חדר נקי, משמש לתעשייה שעוסקת בייצור או בתהליכים הדורשים רמת ניקיון גבוהה. במקרה זה, כאשר מדברים על לכלוך לא מתכוונים לכתמים הנראים לעין. התעשיה הזו מחייבת שמירה  על ניקיון מוחלט ובמיוחד גרגרי האבק, הלא נראים לעיין שבגודל 0.3 מיקרון  , ובנוסף שולטים בלחות, טמפרטורה ולחצים.

רמת ניקיון הגבוה ביותר נדרשת  גם לתעשייה של שבבי מחשב וחצי מוליך השבבים כל כך עדינים שאפילו גרגר אבק זעיר יכול לגרום לתקלה בתפקוד שלהם. בשל כך, השבבים מיוצרים בחדר נקי ומסונן בקפידה.

חדר נקי, ככל חדר מורכב מקירות תקרה ורצפה, הוא משלב דלתות, גופי תאורה ופאנלים  הייחודיות של החדר הנקי מתבטאת במבנה שלו במערכות ובתשתיות הנלוות אליו. בחדר יש מערכת מיזוג עם יחידת טיפול אוויר, תאי מעבר ומכשירי ניטור ומדידה. החדר מנוטר באופן קבוע ומאפשר לבדוק בכל זמן נתון את רמת הניקיון.

הצוות שבונה את החדר הנקי כולל בתוכו מנהלי עבודה, מהנדסים ואנשי מקצוע בתחום הבינוי. כולם בקיאים בתקנות ומכירים את הכללים הנדרשים לצורך בניית החדר.

ההקמה של החדר הנקי על כל תשתיותיו מתבצעת בתכנון מוקפד. בונים פרוגרמה שלוקחת בחשבון את כל התקנים הנדרשים. התהליך כולל גם תכנון אדריכלי של כלל המערכות בחדר כדוגמת, חשמל אינסטלציה ומיזוג אוויר. בנוסף לכך, יש לקבל אישורים בינלאומיים ומקומיים לתקינות החדר הנבנה. כמות האוויר שמוזרם בו צריך להיות לפי תקן ובהתאם לדרגת הניקיון הנדרשת וסוג התהליך והחומרים המיוצרים בחדר.

בתהליך נלקחים בחשבון מספר פרמטרים חשובים:

  • לחץ – בחדר נקי נדרש לשלוט על לחץ האוויר ביחס לאטמוספרה, כדי לשלוט בכיוון זרימת החלקיקים והאוויר בחדר. בשל כך, החדר אטום ומערכת המיזוג מובנית בצורה ייחודית עם פתח אוויר מבוקר.
  • חלקיקים – בחדר נקי יש מערכת סגורה שתפקידה לסנן את האוויר, יש בה מסננים HEPA ויחידת HVAC  שתפקידה לשלוט על כמות האוויר ולסנן את חלקיקי האבק.
  • טמפרטורה – כל ענף ייצור דורש טמפרטורה שונה, כדי ליצור את המוצר בתנאים האופטימליים. מערכת מיזוג האוויר בחדר הנקי מתאימה את הטמפרטורה בחדר בצורה מדויקת לדרישה.
  • לחות- בהתאם לתהלים נדרש לפעמים בקרת לחות בחדר הנקי. במפעלים מסוימים רמת לחות גבוהה תפגום במוצר ותוכל לגרום להתפתחות חיידקים. בזמן שבתעשייה אחרת, יש לשמור על סביבה לחה, בכדי למנוע חשמל סטטי שיפגום בייצור.

רוצים להקים חדר נקי ?

אז הבנו שחדר נקי חייב להיות סטרילי ברמה גבוהה, עם וויסות מוקפד של חלקיקים ולחות לפי מטרת הייצור. כעת נבין כיצד נמדדת רמת הניקיון? חדר נקי מבוקר באמצעות מכשור, המאפשר בכל רגע נתון לדעת מה כמות החלקיקים הנמצאים בכל מטר מעוכב. התוצאה שנמדדת, חייבת לעמוד בתקנים הנדרשים לפי סוג התעשיה.

התכנון של החדר הנקי מוקפד וכולל אפיון הצורך, תכנון התשתיות, בחירת ריהוט וביגוד מיוחדים. גם הציוד הנלווה המשמש את העובדים צריך להיות מיוצר בסטנדרטים קפדניים. מפעלים המשתמשים בציוד משרדי, ציוד מעבדה או ציוד לניקיון, צריכים לוודא שמדובר במוצרים המיוצרים במיוחד לחדרים נקיים, ברמת סטריליות גבוהה ומחומרים מותאמים.

הקמת חדרים נקיים בפועל, דורשת אנשי מקצוע מיומנים ומקצועיים. כדי להתאים את החדר לצרכים הארגוניים ולקבל תוצאות רצויות ממכונות, תהליכים ומוצרים. הקמת החדרים דורשת עמידה בסטנדרטים מחמירים במיוחד. כאשר נדרשים לבחור חברה שתבצע את הקמת החדרים, יש לבדוק מספר פרמטרים הכרחיים. מה הוותק של החברה? אילו פרוייקטים היא ביצעה? באילו אנשי צוות היא נעזרת? מה השירותים הנלווים שהיא נותנת? חשוב לקרוא המלצות וביקורות כדי לבחון את טיב החברה ורמת הניסיון שלה.

החלטתם להקים מפעל, מתקן או מעבדה חדשה הסיבות יכולות להיות מגוונות (גידול ביצור, המתקן הקיים לא עומד ברגולציה, חייבים לעזוב מקום שכור, עברתם משלב ההזנק לשלב היצור) חשוב לזכור מספר נקודות:

לא משנה עם איזה יועצים אתם עובדים בסוף המתקן החדש הוא שלכם ואיתו תחיו להרבה שנים – אל תשחררו את האחריות של התכנון ליועצים בלבד (הם יסיימו את העבודה וימשיכו לפרויקט אחר).
הכינו תכנית אמיתית לפני היועצים לאן אתם רוצים להגיע ה 10 שנים הבאות – רב היועצים מעתיקים את המפעל הקיים.
נתחו איפה צוואר הבקבוק שלכם בכל תהליך ותתכננו ישר איך פותרים אותו במהלך התכנון (ציוד גדול יותר, שיטות עבודה חדשות יותר).
השאירו מקום להתרחבות עתידית – שימו לב שהשטח המתוכנן להתרחבות נמצא בסמוך לאזורים שבהם מצאתם את צוואר הבקבוק.
כאשר אתם נותנים ליועצים לנתח את המפעל הקיים אל תתנו להם לדבר רק עם המנהלים – נכון, רובם יודעים את רב התהליכים אך ככל שעולים בדרגות הניהול הניתוק מהשטח עולה והמציאות שמקבל היועץ לא תמיד נכונה.

חדר נקי הינו חדר מבוקר המשמש לייצור של מוצרים תרופתיים או מכשור רפואי המצריכים עבודה בסביבה מבוקרת וברמת ניקיון גבוהה במיוחד על מנת למזער את הסיכוי שהמוצר יהיה מזוהם ברמה שמעבר ל פרטי השחרור שלו.
המוצרים אותם מייצרים בחדרים הנקיים הם עדינים במיוחד ואפילו גרגר אחד של אבק יכול לשבש את הליך הייצור שלהם.
כיום השימוש בחדרים נקיים הוא נפוץ ביותר. ניתן למצוא חדרים נקיים גם במפעלי הייטק כמו אינטל, במפעלי התרופות של טבע, בתעשייה האווירית ובמכוני מחקר כמו מכון ויצמן ואוניברסיטאות שונות.

מה עלינו לקחת בחשבון לפני הקמת חדר נקי?

הדבר הראשון שעל חברה שבכוונתה להקים או לבצע תכנון חדר נקי, הוא לקחת בחשבון הוא מהי בדיוק מטרת החדר ומה החברה רוצה לייצר בו.
ישנם סוגים שונים ומגוונים של חדרים נקיים ולכל אחד מהם מטרה שונה, כל מטרה מצריכה מעמד בקריטריונים ייחודיים ושימוש בכלים ייעודיים לייצור המוצר עצמו.
כיום קיים שימוש בחדרים הנקיים בתעשיית המיקרו- אלקטרוניקה, תעשיית התרופות ואפילו בתעשיית ייצור הזכוכית.
בתעשיית ייצור התרופות לצורך העניין ישנה הקפדה גבוהה במיוחד על רמת ניקיון ומניעת מושבות של חיידקים מה שמתבטא בשימוש במשטחים חלקים לחלוטין ללא חורים או חריצים, לעומת זאת אם אנו מתכננים חדר המשמש לייצור זכוכית הדגש הוא דווקא על רמות לחות נמוכות וטמפרטורות נמוכות על מנת לשמור על ההדבקות של הזכוכית.

חדר נקי מקימים רק עם מומחים

הקמה של חדר נקי הוא תהליך מורכב במיוחד ויש אפילו שיכנו אותו ״ההייטק של ענף הבנייה״.

הוא מצריך מיומנות, הרבה דיוק והתחשבות בקריטריונים רבים כמו התנאים הסביבתיים, כמות החלקיקים באוויר, טמפרטורת החלל, לחץ אוויר וצורת זרימת האוויר, רעש, רמות תאורה, החומרים ממנו בנוי החדר ועוד.
ולכן על החברה להיעזר החברה מומחית בתחום שתוכל לנצח על תכנון והקמת החדר ותדאג שהחדר יעמוד בסטנדרטים בצורה הגבוהה ביותר.

תכנון חדרים נקיים

חברת האסקיטק מומחית בהקמת חדרים נקיים

חברת האסקיטק בע"מ, מספקת פתרונות כוללים עבור חדרים נקיים. השירות שהחברה נותנת כולל את כל השלבים הנדרשים. החל משלב האפיון והתכנון ההנדסי ועד לסיום ההקמה בפועל. השותפות עם הלקוח לא מסתיימת כאן, ללקוח ניתן ליווי מלא והתאמת פתרונות תחזוקה שונים.

כאשר תבחרו בהאסקיטק תבטיחו לעצמכם חברה המצטיינת בתחומה, שנותנת ליווי מלא ושירותים לחברות מובילות במשק. בין התחומים להם האסקיטק סיפקה מענה, ניתן למצוא  חברות ביוטק, פארמה, אלקטרוניקה, מזון ועוד. בנוסף, החברה משתפת פעולה עם חברות מובילות במשק, כדי לתת מענה מקיף ולאפשר אספקת מוצרים ושירותים נלווים.

השירות בהאסקיטק
הקמת חדרים נקיים
סוג השירות
הקמת חדרים נקיים
שם הספק
האסקיטק, Telephone No.972-48118283+
אזור
הקמת חדרים נקיים בישראל
תיאור השירות
חדר נקי הינו חדר מבוקר המשמש לייצור של מוצרים תרופתיים או מכשור רפואי המצריכים עבודה בסביבה מבוקרת וברמת ניקיון גבוהה במיוחד על מנת למזער את הסיכוי שהמוצר יהיה מזוהם ברמה שמעבר ל פרטי השחרור שלו.