בדיקת דחיסות אוויר בחדרים נקיים

חדר נקי הוא חלל סגור ומבוקר המשמש את התעשיות השונות לייצר מוצרים רגישים בתנאים מוקפדים ביותר ולכן תהליך תכנון חדרים נקיים הינו תהליך מורכב וקפדני.
בחדרים הנקיים מייצרים מוצרים שאפילו גרגר אחד של אבק יכול לשבש את הליך הייצור שלהם ועל כן נשמרת בהם רמת ניקיון גבוה ביותר, יותר אפילו מזו שבחדר ניתוח.
החדרים הנקיים משמשים את תעשיית האלקטרוניקה, החלל, התרופות, הביו – טכנולוגיה, מיקרו – אופטיקה, מעבדות המחקר ואת מוסדות הרפואה השונים.
בכדי לוודא שאכן מתבצעת שמירה על הקריטריונים הנדרשים לייצור המוצר מבחינת ניקיון וסטריליזציה נדרשת בקרת פרמטרים כמו כיוון זרימת אוויר, לחץ אוויר ומזהמים חיים ודוממים מלבד הטמפרטורה והלחות. בנוסף יש לעמוד בקיטור, באוויר הפליטה, במים נקיים ובאוויר דחוס הנדרשים מכלי הייצור.
הבדיקות והבקרות המתבצעות בשלב התכנון והיישום על מנת להבטיח כי התכנון והיישום עשויים באיכות גבוהה מאוד ולמנוע טעויות אפשריות.
רמת הניקיון בחדרים הנקיים נמדדת על פי מספר החלקיקים למ"ק ולכן אחת הבדיקות הקריטיות ביותר שמתבצעות בעת בדיקת החדר היא בדיקת אוויר דחיסות אוויר.

בדיקת מערכת אוויר דחוס בחדר נקי

מערכות אוויר דחוס מוגדרות כקבוצה של מערכות משנה המורכבות מסדרות משולבות של רכיבים, מדחסי אוויר, ציוד לטיפול, בקרות צנרת, כלים פנימטיים בלחץ אוויר ומכונות בהפעלה .
מטרות השימוש במערכות האוויר הדחוס הן ייצור ואספקה עקבית, אמינה ויעילה של אנרגיה לציוד.
מערכת האוויר הדחוס מתחלקת לשלוש מערכות משנה:
הספקה- המרה של משאב אנרגיה ראשי לאנרגיית אוויר דחוס, מערכת המשנה של ההספקה כוללת חילול, טיפול, אחסון ראשי צנרת, בקרות וציוד למדידת ביצועים .
תמסורת- תנועה של אנרגיית אוויר דחוס מהמקום שהיא נוצרה בו למקום בו היא נמצאת במהלך הליך הייצור, מערכת המשנה של תמסורת כוללת קו ראשי של צנרת ההפצה והסתעפויות שלה, ירידות צנרת, אחסון משני, טיפול בקרות תמסורת וציוד למדידת ביצועים.
ביקוש- סך כל צרכני האוויר הדחוס כולל יישומי שימוש קצה יעילים וצורות שונות של אוויר דחוס מבוזבז, מערכת המשנה של ביקוש כוללת את כל שימושי הקצה- צנרת בנקודות שימוש, אחסון משני, טיפול בקרות בנקודות שימוש, ציוד למדידת ביצועים ומערכות דיווח.

כיצד נתכנן את קסקדת הלחצים בחדרים הנקיים?

על מנת להימנע מחדירת מזהמים לחדר הנקי שמירה על לחץ אוויר חיובי ("על-לחץ") בחלל האזורים המצריכים רמות ניקיון גבוהות ביחס לחללים סמוכים (פחות נקיים) הינה חיונית. הנקי.
שמירה בעקביות על רמות הניקיון הנדרשות בחדר נקי כאשר שורר בו לחץ אטמוספרי או שלילי ("תת-לחץ") היא קשה מאוד עד בלתי אפשרית.
הכלל המנחה אומר שצריך לפחות 15 פסקל בין אזורים סמוכים.
יש לקחת בחשבון כי שמירה על לחץ חיובי בתוך החדר הנקי כרוכה בהכנסת אויר צח לחדרים ולכן כרוכה בהשקעת אנרגיה.
נוסף על כך הפרשת לחצים גבוה מדי בין חללים סמוכים עלולה ליצור מצב בו מתקיימים קשיים בפתיחת או סגירת הדלתות.
להפרשת אנרגיה גבוה יותר לחלל יש עלות אנרגיה גבוהה יותר וקשה יותר לשליטה, כמו כן הפרש לחץ גבוה יותר דורש יותר כוח בפתיחת וסגירת הדלתות.
גם במקרה הזה הכלל המנחה הוא הפרש לחץ מקסימלי על דלת של כ- 25 פסקל.
הפרשי הלחץ בין חדרים נקיים יחושבו ויתוכננו לפי הייעוד של החדר הנקי ורמות הסיכון.
ברוב המקרים רמות הלחץ בין החדרים לא דורשות חיזוקים מבניים אך יש לבחון כל מקרה לגופו ולבצע חיזוקים מבניים במקרים רלוונטיים.

תכנון חדר נקי

מאמרים נוספים בתחום

חדרים נקיים

חשיבות הסטריליזציה בחדרים נקיים

הקידמה וההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות הגבירה את הצורך ביצירת חללים סטריליים במקומות כמו בתי חולים, חברות הייטק, מפעלי תעשייה, מפעלי ביוטכנולוגיה, במוסדות ביטחוניים ועוד.החללים הסטריליים

קראו עוד »